top of page
ka%C4%8Dka_profil_edited.jpg

Kateřina Mateičková 

Řemeslnice 

Nezávislá umělkyně

Návrhářka

Tvůrce

Švadlena

Narozena a momentálně žijící v Praze.

V současné době pracující jako nezávislá textilní umělkyně.

O mně ve zkratce

 

Jsem zvídavá, kreativní, umělecká duše, neustále zpochybňující důvod lidské existence a důvod všeho.

Zkoumám mnoho aspektů umělecké tvorby, obzvášt ty, které mě fascinují. Věršinou ty z nich, které mají co dočinění s lidskou psychikou, emocemi a lidskou individualitou. Nemít rozdělaný umělecký projekt, v kterém žiji je, jako kdybych nebyla.

O mně, ta podrobnější verze

Už jako malá holka jsem věděla, že tíhnu k uměleckým činnostem, takže jsem procházela spousty odpoledních kroužků - kresba, výtvarka, dějiny umění, hudba ale také jazyková studia. 

Trávila jsem spoustu času kreslením a sborovým zpěvem, protože jsem chtěla především rozvíjet své talenty. 

 

V tuto chvíli mě nejvíce zajímalo další studium textilu, který jsem chtěla prozkoumat do hloubky, takže jsem nastoupila na Design textilní doplňku, kde jsem nejvíce času strávila experimentování s textilními technikami. Nejvíce mě zaujaly techniky výšivky, tkaní a tisku, takže jsem je okamžitě začala využívat a aplikovat jak v zakázce, tak pro osobní fajnšmekr kousky. V tomto studiu jsem většinu času strávila pod vedením návrhářky Evy Brzákové nebo například fotografa Karla Tůmy. Během tohoto studia jsem absolvovala praxe v dílnách Národního Divadla. 

 

Mimo jiné jsem mezi studiem pracovala hned v několika firmách na praxi - v dílně návrhářky Ivany Follové, ateliéru kloboučníka Stanislava Chudárka, absolvovala jsem také Erasmus na Finské Universitě Tavastia. Spolupracovala jsem na tkaných projektech s textilní umělkyní Danielou Danielis, kde jsme společně tvořily jednu z kolekcí pro značku NEHERA. Zahraniční studium bylo tedy moje další priorita. Dalším rokem jsem tedy trávila svůj čas na Univerzitě v Derby - obor Textilní Design. 

Jeden z mých hlavních apektů tvorby, bylo najít v umění svojí identitu a vyjádřit svojí osobnost, což je jedna z hlavních linií, prostupující mojí tvorbou od samého začátku, a toto taky beru v potaz ve svém pracovním přístupu s klienty. Nejraději pracuji s myšlenkou zobrazení potenciálu skrytého v osobním stylu.

Mimo jiné buduji své autorské kolekce ve kterých můžu nechat fantazii plynout.

10863527_687529731345487_38075810_n_edit
IMG_9293.jpg

Kateřina Mateičková 

Craftswoman

Independent Artist 

Textile Designer 

Creator 

Sewist 

Born and living in a Prague, Czech Republic

Currently working as an independent artist making made-to-measure clothes, designer collections and creative consulting

About me in a short...

 

I am a curious, creative human being, constantly questioning our existence and the reason for everything.

I have been exploring many paths across the art universe that would lead me to discoveries about the world, people, and our exceptional minds.

I am always immersed in some sort of art projects.

About me, the long version...

As a small Czech girl, growing up in the streets of Prague  I always knew my heart has close to art, creativity, music, and language studies. I spend a lot of my early time drawing and singing in a choir because I wanted to evolve my talents. As a next step, I have decided to study fashion, textile technology, textile materials, and also textile design.

 

I tried to experiment with textiles and art, Embroidery, weaving, and print are been the techniques I like to use a lot in designing clothes. I loved to make complicated projects and creations of all types, that I like to wear myself.

 

Personal creative styling has become my next passion, as I was finding my identity in clothes of all kinds. It would be a shame to put myself into any kind of box. My mind is open to any kind of art and emotional statement. In my art, I would like to get close to the emotions and feelings of an individual. 

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • Etsy
_DSC3372.jpg

Vzdělání 

2011-2015 VOSONSPŠO - Oděvnictví  

2017-2020 VOSTŘ A SUSTŘ - Design textilního doplňku

2020-2021 University of Derby - Textile Design, United Kingdom

Ostatní aktivity

 

Nejvíce se ve svém volném čase věnuji rozvoji ve stránce hudební a zpěvové. Mám rozdělané hudební projekty, výuku hry na basovou kytaru.

 

Velice ráda trávím svůj čas prozkoumáváním výstav, galerií a literárních kaváren. V neposlední řadě miluji koncerty, festivaly a průzkum večerních Pražských podniků.

DSC_4887.jpg

Další malý krok vstříc profesnímu životu bylo rozhodnutí nastoupit na studia Oděvnictví v Holešovicích. Textilní technologie, materiály, konstrukce a zpracování oděvu byly mým denním chlebem. Chtěla jsem z tohoto studia získat co nejvíce, takže jsem se účastnila různých studentských projektů, soutěží (Zhotovení národního kostýmu pro Miss České Republiky 2018), ale také malých zakázek a oprav. Hlavně jsem tvořila alternativní módu pro sebe, a své okolí, a tento aspekt mě uchvátil nejvíce!

329162021_1242441703330167_8894112848702803604_n.jpg

Education

2011-2015 VOSONSPSO - Textile industry, Prague CZ

2017-2020 VOSTR A SUSTR - Fashion accessory design, Prague CZ

2020-2021 University of Derby - Textile Design, United Kingdom

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • Etsy
bottom of page